Tautaże główna arrow Tatuaż zanim zrobisz
tattoo gallery logo
Tatuaż zanim zrobisz

Zanim zdecydujesz się na tatuaż, przeczytaj ten tekst. 

Wybór wzoru tattoo

Zrobienie tatuażu jest jedynym, trwałym zobowiązaniem, jakie wielu z nas kiedykolwiek podejmie. Gdy już go masz, nigdy nie będziesz mógł go zignorować, uniknąć, rozwieść się z nim, opuścić go czy choć na chwilę wyjść bez niego. Każdy, kto myśli - "przecież zawsze mogę go usunąć" - z całą pewnością nie jest jeszcze gotowy do zrobienia tatuażu.


Dlatego bardzo ważne jest, aby wzór na który się zdecydujesz był przemyślany "NIE KUPUJESZ TATUAŻU, BY ZAINWESTOWAĆ PIENIĄDZE. NIE WYBIERASZ TAKIEGO, BY PASOWAŁ DO WYSTROJU TWOJEGO MIESZKANIA." Wybrane z wielką troską i starannością wzory przeniesione na skórę nabierają swej własnej mocy i magii. Tatuaże nie tylko dekorują ciało, ale także wzmacniają duszę. Zadaj sobie kilka pytań:
- Czemu jestem w stanie się na zawsze poświęcić?
- Do czego dążę?
- Co daje mi siłę?


Analiza odpowiedzi na tego typu pytania może pomóc ci wybrać wzór lub wzory, które złożą się na twój osobisty tatuaż. Możesz zdecydować się na tatuaż na zamówienie, stworzony przez artystę specjalnie dla ciebie. Możesz wybrać jeden z wielu wzorów wiszących na ścianach każdego studia. Tatuażyści zwykle dokonują drobnych zmian w tych gotowych projektach, by każdy klient miał swój unikatowy tatuaż.


Chociaż możesz "wyrosnąć" ze swojego tatuażu, nie musi on stać się nieaktualny; będzie nie tyle symbolem tego kim jesteś w danym momencie życia, ale odzwierciedleniem wszystkiego, co cię do tego punktu doprowadziło. Tatuaże mogą przypomnieć ci ten jeden szczególny moment, kiedy miałeś wrażenie, kim naprawdę jesteś. W tym tkwi sedno i urok tatuażu. "TATTOO SĄ GŁĘBSZE NIŻ SĄDZISZ. TA FARBA NIE WNIKA PRZEZ SKÓRĘ; ONA WYPŁYWA Z DUSZY."


Jest wiele różnych stylów tatuażu. Oto kilka najbardziej popularnych:
- Czarno-szary (Black and grey): jak sama nazwa wskazuje, stosuje się w nim tylko odcienie czerni i szarości.
- Tradycyjny (Traditional): ten tatuaż charakteryzuje się czarnymi, śmiałymi konturami, silnymi, czarnymi cieniami i żywymi kolorami.
- Subtelny (Fineline): praca zawierająca często bardzo wiele szczegółów, misterna. Bardzo delikatne kontury.
- Kultowy (Tribal): czarne, zdecydowane kształty.
- Realistyczny (Realistic): fotograficzna dokładność. pracy, zwykle portrety i sceny naturalne.
- Na życzenie (Custom): oryginalna praca zaprojektowana specjalnie dla ciebie.
- Orientalny (Oriental): to styl polegający na innym "podejściu" do tatuażu, używający całego ciała jako płótna, w przeciwieństwie do stylu zachodniego, który polega na dorabianiu tatuaży to tu, to tam, w zależności od nastroju. Charakterystyczne dla tego stylu są wzory splątane oraz postacie ze wschodniej mitologii.


Wybierając tatuaż, staraj się być praktyczny. Uwiecznienie na ramieniu imienia aktualnej miłości, to pewna droga do cover-up (zakrycie jednego wzoru drugim). To samo dotyczy ulubionej grupy muzycznej. To, co cię rajcuje teraz, niekoniecznie musi działać na ciebie tak samo w wieku lat 40.

 

Tatuażysta

Po podjęciu najważniejszej decyzji o zrobieniu sobie tatuażu czeka cię następna, nie mniej ważna. Musisz postanowić, że twój tatuaż będzie absolutnie cudowny. W nowoczesnym tatuażu nie ma miejsca na banał, nudę, brak wyczucia koloru czy złe wykonanie pracy.


Wybierz profesjonalistę, który stworzy na twojej skórze prawdziwe dzieło sztuki.


Tatuaż polega na wprowadzeniu kolorowych barwników między trwałą skórę właściwą a stale zmieniającą się górną warstwę naskórka. Pigment wnika w komórki skóry, ale przez zewnętrzną, półprzezroczystą warstwę jest dobrze widoczny.

Naniesienie tatuażu wymaga znacznie więcej umiejętności niż namalowanie ładnego obrazka. Profesjonalny tatuażysta musi być artystą, technikiem i mistrzem w swoim fachu.


Po wybraniu artysty musisz sprawdzić czy jego studio jest czyste. Wszystkie przybory tatuażysty powinny być sterylizowane lub jednorazowego użytku. Na przykład, tatuażysta nie może maczać twojej igły w całej butelce farby.

Powinien przelać wystarczające ilości barwnika do niewielkich pojemników, które będą użyte tylko do twojego tatuażu. Twój tatuażysta musi nosić sterylne rękawiczki jednorazowego użytku i do każdego tatuażu używać nowych, jałowych igieł.
Teraz będziesz na pewno chciał zobaczyć jego lub jej aktualne prace. Najprawdopodobniej dostaniesz album z fotografiami.

 

Czy to boli?

Na ogół tatuowanie nie jest bolesne, raczej drażniące. Są miejsca bardziej od innych wrażliwe na ból. Miejsca położone bliżej kości są bardziej bolesne (kostka u nogi, okolice żeber i kręgosłupa), części dobrze umięśnione lub z podściółką tłuszczu - mniej.

 

Pielęgnacja

Skóra w okolicach tatuażu będzie trochę podrażniona i wrażliwa. Po przyjściu do domu nie zdejmuj opatrunku przez czas określony przez tatuażystę. Czas noszenia opatrunku waha się na ogół w granicach 4 do 10 godzin. Jeśli twój czas zbiegnie się z porą pójścia spać, zostaw opatrunek jeszcze przez noc. Unikniesz drapania swędzącego miejsca.

Zdejmuj opatrunek delikatnie, w razie potrzeby zmocz niewielką ilością wody. Łagodnym, nie perfumowanym mydłem przemyj dokładnie tatuaż. Nie używaj gąbki ani innych myjek. Wysusz delikatnym dotknięciem ręcznika i posmaruj niewielką ilością maści. Możesz użyć maści z dodatkiem słabego antybiotyku, stosowanej przy skaleczeniach. Nie pokrywaj tatuażu grubą warstwą maści, raczej częściej smaruj w ciągu dnia, by cały czas utrzymać go w stanie wilgotnym. Codziennie wieczorem przemywaj go wodą z mydłem.

Po tygodniu można zmienić maść na śmietankę kosmetyczną i wystawiać na działanie powietrza, aby przyśpieszyć gojenie. Na tattoo mogą pojawić się drobne strupki, może się też lekko łuszczyć. Nie zdrapuj strupków, nie zrywaj łuszczącego się naskórka. Tatuaż powinien zagoić się w ciągu 10-14 dni. W tych pierwszych dniach nie powinno się moczyć tatuażu. Możesz brać prysznic, ale nie puszczaj wody bezpośrednio na tatuaż. Nie wolno pływać ani opalać się przez kilka tygodni po zabiegu. Świeży tatuaż wymaga pielęgnacji.